Kansas Volleyball Association - 2017 All-State Teams

By: Kpreps.com
Nov 12, 2017

Share This Story:

Kansas Volleyball Association – 2017 All-State Teams

CLASS 6A

FIRST TEAM

Taylor Kuper, 5-9, Sr, OH – Olathe Northwest
Carly Bachelor, 6-0, Jr, OH – Washburn Rural
Jaiden Chase, 5-9, Sr, L – Olathe Northwest
Brooklyn Cink, 5-11, Jr, OH – Manhattan
Hannah Engelken, 6-1, Sr, MB – Blue Valley West
Reagan Karlin, 6-0, So, OH – Garden City
Jana Owens, 5-9, Sr, S – Blue Valley West

SECOND TEAM

Kayley Cassaday, 5-11, Jr, OH – Blue Valley North
Shelby Ebert, 5-9, Jr, OH – Washburn Rural
Rachel Hickman, 6-3, Jr, RS – Lawrence Free State
Marissa Hines, 6-1, Sr, S – Olathe North
Lauren Maceli, 5-6, Jr, L – Lawrence
Georgia Mullins, 6-0, Sr, MB – Olathe Northwest
Kenzie Smith, 5-9, Sr, S – Manhattan

HONORABLE MENTION

Dana Baker, 6-0, Sr, OH – Olathe North
Anna Chalupa, 5-3, Sr, L – Blue Valley Northwest
Haleigh Harper, 5-6, Jr, L – Manhattan
Megan Neil, 5-11, Sr, OH – Blue Valley West
Kaiti Parks, 6-2, So, MB – Olathe Northwest
Grayson Reynolds, 5-11, Sr, RS – Derby
Kendra Waits, 5-10, Fr, S – Gardner-Edgerton

PLAYER OF THE YEAR – Taylor Kuper – Olathe Northwest

COACH OF THE YEAR – Barry Lenth – Olathe Northwest

 

CLASS 5A

FIRST TEAM

Allison Coens, 5-10, Sr, OH – St. James Academy
Lacey Angello, 5-8, Sr, OH – Lansing
Taylor Antonovich, 5-10, Sr, OH – Newton
Caroline Bien, 5-11, Fr, OH – St. Thomas Aquinas
Ellie Bolton, 5-7, So, L – St. James Academy
Karli Schmidt, 6-1, So, OH – Lansing
Caroline Zabroske, 5-11, So, OH – St. Thomas Aquinas

SECOND TEAM

Ally Barnhart, 6-4, Jr, MB – De Soto
Katie Lacy, 5-5, Sr, DS – St. Thomas Aquinas
Ella Larkin, 5-9, Fr, S – Bishop Carroll
Morgan Miller, 5-7, Jr, S – St. James Academy
Tarra Parks, 5-9, Sr, OH – Goddard
Isabella Reynolds, 5-11, Sr, OH – Andover
Samantha Schnitta, 6-0, So, RS – Blue Valley Southwest

HONORABLE MENTION

Abby Archibald, 6-1, Sr, RS – Mill Valley
Sara Brittain, 5-4, Jr, L – Bishop Carroll
Rachel Fairbanks, 6-0, Jr, MB – Lansing
Sydney Morrow, 5-10, So, MB – Goddard
Maggie Remsberg, 5-10, Jr, RS – Maize South
Amaya Tillman, 6-3, Jr, MB – Shawnee Heights
Camryn Turner, 5-6, Fr, S – Topeka Seaman

PLAYER OF THE YEAR – Allison Coens – St. James Academy

COACH OF THE YEAR – Nancy Dorsey – St. James Academy

 

CLASS 4A – Division I

FIRST TEAM

Anna Dixon, 6-3, Jr, OH – Louisburg
Gracie Van Driel, 6-2, Jr, MB – Rose Hill
Elle Barrett, 5-8, Sr, OH – McPherson
Sophie McMullen, 5-11, Sr, OH – Louisburg
Riley Oglevie, 6-2, Jr, OH – Ulysses
Serena Sparks, 5-2, Jr, L – Bishop Miege
Emily Witt, 6-0, Sr, S – Rose Hill

SECOND TEAM

Carson Buffington, 5-8, Jr, S – Louisburg
Jaycee Burghart, 5-8, Jr, S – McPherson
Tasiah Nunnery, 5-6, So, OH – Hays
Brooklyn Strobel, 5-3, So, L – Andover Central
Riley Tinder, 5-10, So, OH – Basehor-Linwood
Hannah Willey, 5-8, Jr, OH – Abilene
Danyel Yardley, 5-4, Sr, L – Rose Hill

HONORABLE MENTION

Turner Alderson, 5-5, Jr, L – Abilene
Kate Gordon, 5-7, So, OH – Independence
Amber Hildebrand, 5-7, Sr, OH – Wamego
Ava Seaton, 5-8, Jr, OH – Basehor-Linwood
Payton Verhulst, 6-1, Fr, OH – Bishop Miege
Jaden Walters, 5-7, Sr, S/RS – Abilene
Laney Ward, 5-7, Sr, S – Bishop Miege

PLAYER OF THE YEAR – Anna Dixton – Louisburg & Gracie Van Driel – Rose Hill

COACH OF THE YEAR – Melissa Segovia – Rose Hill

 

CLASS 4A – Division II

FIRST TEAM

Amanda Desch, 5-9, Sr, S/OH – Topeka Hayden
Cydney Bergmann, 5-8, Sr, OH – Concordia
Tara Davis, 6-0, Sr, MB – Nickerson
Remyngton Green, 5-5, Jr, S/RS – Nickerson
Brooklyn Hunter, 6-0, Jr, R/RS – Topeka Hayden
Sophie Mader, 6-0, Sr, S – Nickerson
Laken Schroeder, 5-7, Sr, S -- Concordia

SECOND TEAM

Ashlynn Doebele, 5-8, Jr, S/OH – Burlington
Gracie Golay, 5-8, Sr, S – Wichita Trinity
Sydney Hillmer, 5-7, So, RS – Topeka Hayden
Cyra Kelley, 5-8, So, OH – Nickerson
Maggie Peterson, 5-6, Jr, L – Wichita Trinity
Kelsey Simmons, 5-9, Sr, S/OH – Santa Fe Trail
Jessica Williams, 5-8, Sr, MB -- Concordia

HONORABLE MENTION

Regan Baum, 5-10, Jr, OH – Holton
Morgan Bruna, 5-9, So, OH – Andale
Sydne Marshall, 6-0, Jr, MB – Chapman
Madison McGreevy, 5-9, Jr, OH – Topeka Hayden
Jayden Korf, 5-10, Sr, MB – Hugoton
Hannah Seiler, 5-9, Sr, OH – Andale
Morgan Stout, 6-1, So, MB -- Nickerson

PLAYER OF THE YEAR – Amanda Desch – Topeka Hayden

COACH OF THE YEAR – Deedra Woodbury – Nickerson

 

CLASS 3A

FIRST TEAM

Kailey Jo Ince, 6-1, Sr, OH – Hesston
Marissa Bates, 5-6, Sr, OH – Silver Lake
Alaina Dunlavy, 5-7, Sr, S – Hesston
Laura Macke, 6-1, Sr, OH – Nemaha Central
Emily Monson, 5-5, Sr, OH – Cheney
Kayla Vitztum, 5-10, Sr, OH – Thomas More Prep
Savannah Yost, 5-11, Sr, S/RS – Thomas More Prep

SECOND TEAM

Sydney Bangert, 5-6, Sr, S/RS – Kingman
Brianna Bradshaw, 5-10, Sr, OH – Kingman
Lexi Cobb, 5-8, So, S – Silver Lake
Jacy Dalinghaus, 5-8, Jr, OH – Nemaha Central
Sydney Johnson, 6-2, Sr, MB – Beloit
Katelyn Moore, 5-7, Jr, OH – Douglass
Kadie, Smith, 5-10, Sr, MB – Cheney

HONORABLE MENTION

Bailey Bangert, 5-7, Sr, S/RS – Kingman
Piper Bourne, 5-8, Sr OH – Garden Plain
Mia Loganbill, 5-9, Sr, OH – Hesston
Kenlee, Martin, 5-7, Sr, L – Douglass
Ashley Ostrander, 5-3, Sr, S – Thomas More Prep
Jordan Stringfield, 5-10, Sr, MB – Wellsville
Kristen Wewe, 5-5, Sr, L – Cheney

PLAYER OF THE YEAR – Kailey Jo Ince, Hesston

COACH OF THE YEAR – Natausha Dreher, Thomas More Prep                                                          

 

CLASS 2A

FIRST TEAM

Eden Hiebert, 5-10, Sr, OH – Goessel
Kate Allen, 5-7, Sr, OH – Heritage Christian
Savannah Crossland, 5-9, Jr, OH – Heritage Christian
Kelsey Doll, 5-8, Sr, OH – Sacred Heart
Faith Hammontree, 6-5, Jr, MB – Heritage Christian
Kayla Smith, 5-9, Sr, OH – Valley Heights
Savanna West, 5-8, Jr, S -- Goessel

SECOND TEAM

Leah Booten, 5-9, Sr, OH – Goessel
Rebekah Castle, 5-10, Sr, OH – Hoxie
Jalyn Froese, 5-8, Sr, L – Inman
Shea Manley, 5-7, S, Sr – Valley Heights
Haylie Rodriguez, 5-4, Sr, S – Sacred Heart
Millie Stockard, 5-8, Fr, S/OH – St. Mary’s Colgan
Brecken VandenHoek, 5-8, Jr, OH – Kiowa County

HONORABLE MENTION

Alisyn Davis, 5-8, Sr, RS – Kiowa County
Taylor Hopper, 5-8, Jr, OH/B – Udall
Willow Hunt, 5-5, Sr, L – Plainville
Gracen Hutchinson, 5-8, Jr, OH – Smith Center
Kassidy Pflughoeft, 6-0, Sr, OH/MB – Central Plains
Skyler Saunders, 6-1, Sr, MB – Valley Heights
Brianna Vogts, 5-9, Sr, OH -- Olpe

PLAYER OF THE YEAR – Eden Hiebert - Goessel

COACH OF THE YEAR – Crysta Guhr - Goessel

 

CLASS 1A, DIVISION I

FIRST TEAM

Katie Glatczak, 5-7, Sr, S – Centralia
Rylee Alexander, 5-8, Sr, S – South Central
Macy Doebele, 5-11, Jr, OH/S – Hanover
Emilee Ebert, 5-10, Jr, OH – Frankfort
Delany Herold, 5-8, Jr, OH/MB – Sylvan-Lucas Unified
Madison Lueger, 5-11, Jr, OH – Centralia
Morgan Schrag, 5-10, Jr, OH/MB – Pretty Prairie

SECOND TEAM

Rebecca Adams, 5-4, Sr, S – Frankfort
Logan Batchman, 5-8, Sr, OH – Sylvan-Lucas Unified
Haley Crupper, 5-11, Sr, MB – Lebo
Holly Delay, 5-7, Sr, OH – Washington County
Haven Hamilton, 5-10, Sr, OH/MB – Stockton
Danielle Kasprzak, 5-9, Sr, S/OH – Southern Coffey Co.
Kassidy Keeler, 5-10, Sr, OH – Pretty Prairie

HONORABLE MENTION

Kristen Beckman, 5-6, So, OH – Atwood-Rawlins Co.
Beylee Brummet, 5-7, Sr, OH – Lakeside-Downs
Emily Coffman, 5-9, Sr, OH/MB/RS – Clifton-Clyde
Elizabeth Hardacre, 6-1, Jr, OH/MB – Thunder Ridge
Jordyn Jellison, 6-0, Jr, MB – South Central
Maegan Koch, 5-11, Jr, OH – Centralia
Alexis Zehr, 5-8, So, S – Burrton

PLAYER OF THE YEAR – Katie Glatzcak - Centralia

COACH OF THE YEAR – Cindy Snyder - South Central

 

CLASS 1A, DIVISION II

FIRST TEAM

Paige Baird, 5-7, Jr, OH/S – Northern Valley
Kara Eilert, 5-11, Jr, OH/MB – Beloit St. John’s-Tipton
Trisha Mathewson, 6-0, Sr, S/MB – Axtell
Lacey Mitchell, 5-5, Sr, L – Otis-Bison
Shelby Ohlde, 5-9, Sr, MB – Linn
Zoe Schultz, 5-10, Sr, OH – Wheatland-Grinnell
Cora Vineyard, 5-10, Jr, MB/OH -- Argonia

SECOND TEAM

Lanae Goetz, 5-7, Sr, S – Wheatland-Grinnell
Peyton Havlas, 5-11, Sr, MB – Quinter
Ryann Kats, 5-9, Sr, S/OH/MB – Logan
Chaylee Lowry, 5-8, Sr, S/OH – Northern Valley
Morgan Polson, 5-9, Jr, OH/RS – South Barber
Kylee Ricke, 5-6, Sr, S – Cunningham
Madeleine Wiltse, 6-0, So, MB – Otis-Bison

HONORABLE MENTION

Baylee Booker, 5-5, Jr, S – Argonia
Zoe Cox, 5-6, Jr, OH/DS – Northern Valley
Avery Gates, 5-7, Sr, OH – Beloit St. John’s-Tipton
Kendall Ray, 5-11, Sr, S/OH – South Haven
Idallys Schaeffer, 5-11, Sr, MB – South Barber
Chelsea Smith, 5-5, Sr, L – Axtell
Shayla Woods, 6-3, Sr, MB – Wheatland-Grinnell

PLAYER OF THE YEAR – Paige Baird - Northern Valley

COACH OF THE YEAR – Janelle Maier - Otis-Bison

Use your Facebook account to add a comment or start a discussion. Posts are subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment.

#1 RANKED TEAMS

Last updated: November 26, 2017 - 11:58 pm