Boys State Basketball Tournament Results

By: Kpreps.com
Mar 11, 2017

Share This Story:

Boys State Tournament Results

Class 6A

Quarterfinals – Wednesday, March 8th
(7) Lawrence 51, (2) Manhattan 44 - OT
(6) Blue Valley North 61, (3) Olathe Northwest 37
(1) Blue Valley Northwest 70, (8) Garden City 54
(4) Lawrence Free State 48, (5) Wichita South 42

Semifinals – Friday, March 10th
(7) Lawrence 41, (6) Blue Valley North 36
(1) Blue Valley Northwest 67, (4) Lawrence Free State 40

Third Place – Saturday, March 11th
(4) Lawrence Free State 43, (6) Blue Valley North 42

Championship – Saturday, March 11th
(1) Blue Valley Northwest 64, (7) Lawrence 61

State Champion – Blue Valley Northwest (22-3)


Class 5A

Quarterfinals – Thursday, March 9th
(7) KC Schlagle 56, (2) Salina Central 53
(6) Wichita Heights 72, (3) Pittsburg 65
(1) Goddard-Eisenhower 55, (8) Bishop Carroll 50
(4) Shawnee Heights 57, (5) St. Thomas Aquinas 52

Semifinals – Friday, March 10th
(7) KC Schlagle 50, (6) Wichita Heights 39
(4) Shawnee Heights 57, (1) Goddard-Eisenhower 55 - OT

Third Place – Saturday, March 11th
(1) Goddard-Eisenhower 64, (6) Wichita Heights 57

Championship – Saturday, March 11th
(4) Shawnee Heights 66, (7) KC Schlagle 49

State Champion – Shawnee Heights (22-3)

 

Class 4A, Division I

Quarterfinals – Wednesday, March 8th
(8) Andover Central 77, (1) KC Piper 71
(4) McPherson 65, (5) Labette County 47
(2) Abilene 83, (7) Mulvane 58
(3) Bishop Miege 81, (6) Louisburg 47

Semifinals – Friday, March 10th
(4) McPherson 61, (8) Andover Central 51
(3) Bishop Miege 54, (2) Abilene 36

Third Place – Saturday, March 11th
(2) Abilene 56, (8) Andover Central 41

Championship – Saturday, March 11th
(3) Bishop Miege 67, (4) McPherson 53

State Champion – Bishop Miege (22-3)

 

Class 4A, Division II

Quarterfinals – Wednesday, March 8th
(2) Holcomb 65, (7) Smoky Valley 45
(6) Topeka Hayden 75, (3) Rock Creek 51
(1) Wichita Collegiate 79, (8) Frontenac 69
(5) Pratt 69, (4) Burlington 48

Semifinals – Friday, March 10th
(2) Holcomb 73, (6) Topeka Hayden 69 - OT
(5) Pratt 76, (1) Wichita Collegiate 65

Third Place – Saturday, March 11th
(6) Topeka Hayden 92, (1) Wichita Collegiate 72

Championship – Saturday, March 11th
(2) Holcomb 60, (5) Pratt 45

State Champion – Holcomb (24-1)

 

Class 3A

Quarterfinals – Thursday, March 9th
(7) Belle Plaine 63, (2) Galena 62
(3) Marysville 62, (6) Silver Lake 44
(8) Cheney 54, (1) Norton 44
(4) Southeast of Saline 56, (5) Hugoton 39

Semifinals – Friday, March 10th
(3) Marysville 68, (7) Belle Plaine 34
(8) Cheney 49, (4) Southeast of Saline 41 - OT

Third Place – Saturday, March 11th
(4) Southeast of Saline 72, (7) Belle Plaine 60

Championship – Saturday, March 11th
(3) Marysville 45, (8) Cheney 37

State Champion – Marysville (22-4)


Class 2A

Quarterfinals – Wednesday, March 8th
(2) St. John 51, (7) St. Mary’s Colgan 38
(6) Bishop Seabury 59, (3) Ness City 47
(1) Sacred Heart 55, (8) Hillsboro 54
(5) Hoxie 74, (4) Sedan 57

Semifinals – Friday, March 10th
(2) St. John 52, (6) Bishop Seabury 51 – 6 OT
(1) Sacred Heart 70, (5) Hoxie 51

Third Place – Saturday, March 11th
(6) Bishop Seabury 68, (5) Hoxie 56

Championship – Saturday, March 11th
(1) Sacred Heart 59, (2) St. John 51

State Champion – Sacred Heart (25-1)

 

Class 1A, Division I

Quarterfinals – Thursday, March 9th
(2) Hanover 68, (7) Rural Vista 46
(3) St. Francis 49, (6) South Barber 36
(1) South Gray 73, (8) Onaga 46
(4) Burlingame 64, (5) Osborne 53 - OT

Semifinals – Friday, March 10th
(2) Hanover 64, (3) St. Francis 44
(1) South Gray 58, (4) Burlingame 56

Third Place – Saturday, March 11th
(4) Burlingame 59, (3) St. Francis 56 – 2 OT

Championship – Saturday, March 11th
(2) Hanover 60, (1) South Gray 36

State Champion – Hanover (24-2)


Class 1A, Division II

Quarterfinals – Thursday, March 9th
(2) Hutchinson Central Christian 60, (7) Wheatland-Grinnell 50
(3) Hartford 49, (6) Otis-Bison 46 - OT
(1) Caldwell 64, (8) Axtell 40
(5) Sharon Springs-Wallace Co. 51, (4) Ashland 34

Semifinals – Friday, March 10th
(3) Hartford 57, (2) Hutchinson Central Christian 50
(5) Sharon Springs-Wallace Co. 49, (1) Caldwell 44

Third Place – Saturday, March 11th
(1) Caldwell 61, (2) Hutchinson Central Christian 35

Championship – Saturday, March 11th
(5) Sharon Springs-Wallace Co. 69, (3) Hartford 54

State Champion – Sharon Springs-Wallace County (20-6)

 

Use your Facebook account to add a comment or start a discussion. Posts are subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment.

#1 RANKED TEAMS

Last updated: November 26, 2017 - 11:58 pm