Sub-State Scores - Wednesday, Feb. 27th

By: Kpreps.com
Feb 27, 2019

Share This Story:

WEDNESDAY, FEBRUARY 27TH GAMES

GIRLS SUB-STATE GAMES

CLASS 6A

CLASS 6A – EAST

(4) Washburn Rural 52, (13) Hutchinson 20


CLASS 5A

CLASS 5A - EAST

SUB-STATE No. 1
(1) St. Thomas Aquinas 69, (16) Topeka West 20
(9) Lansing 61, (8) Topeka Highland Park 45

Final – (1) St. Thomas Aquinas (16-4) vs. (9) Lansing (10-10)

SUB-STATE No. 2
(2) KC Schlagle 60, (15) Bonner Springs 32
(7) Spring Hill 46, (10) Shawnee Heights 38

Final - (2) KC Schlagle (16-5) vs. (7) Spring Hill (12-7)

SUB-STATE No. 3
(3) Blue Valley Southwest 54, (14) St. James Academy 25
(6) KC Sumner 54, (11) Basehor-Linwood 48

Final – (3) Blue Valley Southwest (15-6) vs. (6) KC Sumner (13-7)

SUB-STATE No. 4
(4) De Soto 49, (13) Pittsburg 36
(5) Topeka Seaman 49, (12) Emporia 42

Final – (4) De Soto (15-5) vs. (5) Topeka Seaman (14-6)


CLASS 5A – WEST

SUB-STATE No. 1
(1) Maize South 82, (16) Arkansas City 25
(9) Salina Central 70, (8) Andover Central 56

Final – (1) Maize South (15-6)* vs. (9) Salina Central (12-9)
*includes forfeited games for ineligible player

SUB-STATE No. 2
(2) Goddard 50, (15) Salina South 25
(7) Hays 62, (10) Kapaun Mt. Carmel 48

Final – (2) Goddard (19-2) vs. (7) Hays (14-7)

SUB-STATE No. 3
(3) McPherson 62, (14) Andover 49
(6) Bishop Carroll 50, (11) Newton 39

Final – (3) McPherson (19-1) vs. (6) Bishop Carroll (15-6)

SUB-STATE No. 4
(4) Wichita Heights 60, (13) Goddard-Eisenhower 31
(5) Maize 50, (12) Wichita Northwest 10

Final – (4) Wichita Heights (19-2) vs. (5) Maize (18-3)


BOYS SUB-STATE GAMES

CLASS 6A

CLASS 6A - EAST

SUB-STATE No. 1
(1) Blue Valley Northwest 78, (17) KC Wyandotte 37
(9) Olathe West 56, (8) Olathe South 54

Final - (1) Blue Valley Northwest (19-2) vs. (9) Olathe West (12-9)

SUB-STATE No. 2
(2) KC Harmon 54, (15) Shawnee Mission North 44
(7) Shawnee Mission East 55, (10) Shawnee Mission West 53

Final – (2) KC Harmon (17-3) vs. (7) Shawnee Mission East (12-9)

SUB-STATE No. 3
(3) Shawnee Mission South 63, (14) Shawnee Mission Northwest 56
(6) Olathe East 75, (11) Leavenworth 40

Final – (3) Shawnee Mission South (17-4) vs. (6) Olathe East (13-8)

SUB-STATE No. 4
(4) Olathe North 62, (13) Blue Valley West 60
(5) Blue Valley North 56, (12) Blue Valley 52

Final – (4) Olathe North (17-4) vs. (5) Blue Valley North (13-8)


CLASS 6A - WEST

SUB-STATE No. 1
(1) Washburn Rural 55, (17) Hutchinson 31
(9) Gardner-Edgerton 71, (8) Wichita East 65

Final – (1) Washburn Rural (20-1) vs. (9) Gardner-Edgerton (13-8)

SUB-STATE No. 2
(15) Derby 62, (2) Topeka High 26
(7) Lawrence Free State 66, (10) Junction City 35

Final – (15) Derby (7-14) vs. (7) Lawrence Free State (14-6)

SUB-STATE No. 3
(3) Wichita Southeast 68, (14) Manhattan 48
(6) Haysville Campus 75, (11) Dodge City 46

Final – (3) Wichita Southeast (18-3) vs. (6) Haysville Campus (17-4)

SUB-STATE No. 4
(4) Lawrence 75, (13) Wichita South 34
(5) Garden City 48, (12) Liberal 30

Final – (4) Lawrence (18-3) vs. (5) Garden City (17-4)


CLASS 4A

CLASS 4A - EAST

SUB-STATE No. 1
(1) Bishop Miege 88, (16) Atchison 54
(9) Chanute 50, (8) Ottawa 36

Final – (1) Bishop Miege (19-2) vs. (9) Chanute (11-9)

SUB-STATE No. 2
(2) KC Piper 69, (15) Paola 34
(7) Coffeyville 72, (10) Osawatomie 42

Final – (2) KC Piper (17-4) vs. (7) Coffeyville (12-9)

SUB-STATE No. 3
(3) Parsons 65, (14) Fort Scott 51
(6) Independence 64, (11) Iola 41

Final – (3) Parsons (16-5) vs. (6) Independence (13-8)

SUB-STATE No. 4
(4) Anderson County 57, (13) Louisburg 35
(12) Tonganoxie 32, (5) Eudora 28

Final – (4) Anderson County (16-5) vs. (12) Tonganoxie (10-11)


CLASS 4A - WEST

SUB-STATE No. 1
(1) Wichita Trinity 53, (16) Mulvane 37
(8) Towanda-Circle 78, (9) Ulysses 72

Final – (1) Wichita Trinity (19-1) vs. (8) Towanda-Circle (12-8)

SUB-STATE No. 2
(2) Andale 60, (15) El Dorado 27
(7) Rose Hill 64, (10) Topeka Hayden 36

Final – (2) Andale (18-2) vs. (7) Rose Hill (13-7)

SUB-STATE No. 3
(3) Abilene 41, (14) Buhler 39
(6) Augusta 64, (11) Clearwater 46

Final – (3) Abilene (18-3) vs. (6) Augusta (15-6)

SUB-STATE No. 4
(4) Chapman 63, (13) Pratt 39
(5) Nickerson 51, (12) Wamego 43

Final: (4) Chapman (17-4) vs. (5) Nickerson (14-7)

 

Use your Facebook account to add a comment or start a discussion. Posts are subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment.

#1 RANKED TEAMS

Last updated: November 25, 2018 - 11:21 pm